Főoldal Iskolánkról Diákjainknak Általános iskolásoknak Érettségizetteknek Esti tagozat Alapítvány

I am in EST!
Megtalálsz az EST-n!”








Iskolánkról >> Diákcsere kapcsolatok

COMENIUS ISKOLAI EGYÜTTMŰKÖDÉSEK

 Iskolánk több mint 10 éve vesz részt különböző Comenius projektekben, ahol Európa országai fognak össze és egyenrangú partnerként működnek együtt, hogy a közösen kidolgozott projektek eredményesen valósuljanak meg. A projekt során a partnerek időnként személyesen is találkoznak, így lehetőségük nyílik jobban megismerni egymás kultúráját és szokásait. A projekt végére egy közös projekttermék születik.

A Comenius iskolai együttműködések két fajtája létezik: bilaterális azaz kétoldalú, illetve multilaterális vagyis többoldalú. Intézményünk mindkét fajta projektben tevékenykedett már. Jelenleg egy futó multilaterális projektben veszünk részt, amelynek 11 partnerintézménye van egy-egy országból. Ezek az országok a következők: Izland, Svédország, Észtország, Németország, Ausztria, Spanyolország, Olaszország, Törökország, Lengyelország, Csehország és Magyarország. Országonként csak egy intézmény vehet részt egy adott projektben.

 

MAGYAR—SZLOVÁK

 cserekapcsolatok, tanulmányi utak

Iskolánk 2009 óta ápol kapcsolatot az Érsekújvári Üzlet és vállalkozás szakirányú Szakközépiskolával. Diákjaink megismerkedtek a felvidéki magyar és szlovák diákokkal, Pozsony, Érsekújvár, Nyitra, Csallóköz múltjával és jelenével, különböző programokban vettek részt és szélesítették látókörüket. A külföldi diákok is megismerték iskolánkat, városunkat és Budapestet is.  

Diákjaink a pályázat segítségével komfortosabb körülmények között kirándulhattak. A különböző városlátogatások mellett részt vettek egy közös magyar—szlovák—angol tanórán is.

A tanulók sok pozitívumot fedeztek fel egymásban, megismerték egymás közös és eltérő kultúráját is, barátságok alakultak ki közöttük. A két iskola a jövőben is folyatatni kívánja az együttműködést.

2011-ben a Visegrádi Alap is támogatta e határon átnyúló együttműködést. 

A Nemzetközi Visegrád Alap (IVF) alapító okiratát 2000. június 9-én írták alá a Visegrádi Négyek (V4) országai, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia Pozsonyban, ahol a szervezet székhelye is található. Az 1991 óta működő visegrádi együttműködésnek ez az egyetlen intézményesült szervezete.

Az Alap fő célja, hogy elősegítse a V4 országok közötti szorosabb együttműködést a kultúra, a versenyképesség fejlesztése terén egyéni vagy közös kulturális és tudományos rendezvények támogatásával, az oktatás és a diákcserék előmozdításával, illetve a kölcsönös turizmus fejlesztésével.

Keres:


A Comenius Program a németországi Nordenben
2012. november 20.
Diákcsere

Szeptember 16. és 22. között egy hetet töltöttünk Nordenben, Németország északnyugati részén, az Északi-tenger közelében.

Hosszú, fárasztó vonatút után érkeztünk meg. Az Ulrichgymnasium tanárai, diákjai változatos programot állítottak össze a projektben résztvevő 11 ország képviselői számára. A természetvédelem, újrahasznosítható anyagok, megújuló energiaforrások szerepeltek a témakörök között. Azonnal feltűntek a szélturbinák, melyek ott sorakoznak a mezőkön a kisvárosok tőszomszédságában, ekkor még nem is gondoltuk, hogy alkalmunk lesz közelebbről is megismerkedni velük. Az ENERCOM turbinagyárba látogathattunk el, megismerve a gyártási folyamatokat, az energiafelhasználás, költségmegtérülés adatait. Ezután mintegy 300 lépcsőn fel is mászhattunk az egyikbe, ahonnan csodás kilátás tárult elénk.
A tengerparton hosszú biciklitúrát tettünk,a hatalmas védőgát mentén, mely a viharokkal járó áradások ellen véd. Megfigyelhettük az egyedi növény- és állatvilágot, főleg madarakat, melyek a tengerpart közelében honosak. Apály idején gyalogosan átkeltünk egy mintegy 3 órás sétával az egyik közeli szigetre, amelyen egyáltalán nincs autós közlekedés, lovas kocsik és kerékpárok járnak csak. Azt nem mondanánk, hogy teljesen száraz lábbal jutottunk át, helyenként combig érő jéghideg vízben küzdöttünk , volt ahol iszapban csúszkáltunk. A tengerparton játékos vetélkedők melegítették fel elgémberedett végtagjainkat a hideg szélben.
Megismerhettük a teaivás kultúráját a helyi teamúzeumban, ahol a polgármester asszony köszöntötte a csoportot. A kulturális vonatkozású programok közé tartozott városnézés , régi építészeti szokások, emlékek megtekintése. A Comenius Program közös „termékét” itt is létrehoztuk,  Norddeichben a Kurparkban bárki megtekintheti a fákat, melyeket elültettünk a jövőre gondolva „Planting our future”. A helyi városvezetés azzal támogatta a programot, hogy nem csak egy fát ültettünk közösen, hanem országonként kaptunk egyet elültetésre. A zárónapon blogbejegyzések születtek, mindenki egyéni szemszögéből. Emellett közös festés, kísérletezés, ill. a tengeri parányi élőlények mikroszkóp alatti vizsgálata is zajlott .
A grillezéssel egybekötött búcsúestére a muzikális résztvevők egy kedves kis zeneszámot dobtak össze, és elő is adták hangszeres kísérettel. Élményekkel gazdagon , kellemesen elfáradva tértünk haza a mindennapokba.

Borbély Viktória 12.B, Eredics Soma 10.C, Budainé Madarász Andrea kísérő tanár

<< 2024 Április >>
H K Sz Cs P Sz V
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29300102030405



Váci Szakképzési Centrum I. Géza Király Közgazdasági Szakgimnáziuma  OM kód: 203065
2600 Vác, Géza király tér 8., E-mail: elsogeza.titkarsag@igk.hu, Tel: 06-(27)-504-245, Fax: 06-(27)-316-944